wegeBIBLIOTECZKA: Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej

W moje ręce wpadła nowa książka „Styl Życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej.”. Traf chciał, że stało się to akurat w czasie, gdy zaczęłam pobieżnie przeglądać blogi dotykające tematyki zero waste. I nie ukrywam, że choć bardzo popieram tą ideę, to życie w zgodzie z tymi zasadami wydaje mi się skomplikowane i trudne. Czym innym jest dla mnie wprowadzenie kilku zasad, dzięki którym w naszym domu nie marnuje się jedzenie, a czym innym całkowita rewolucja w niemal każdej dziedzinie życia. Mimo tego, podeszłam do lektury naprawdę z otwartą głową, gotowa poddać się nurtowi i krok po kroku wyeliminować śmieci z naszej codzienności.

Styl Życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej.” autorstwa Amy Korst to liczące niemal 400 stron książka przedstawiająca krok po kroku filozofię życia zero waste oraz praktyczne sposoby na ograniczenie odpadków w naszym codziennym życiu. Dzięki poradom zawartym w książce można stworzyć domowy kompostownik, tchnąć drugie życie w zepsute lub nieużywane przedmioty, ograniczyć listy zakupów i zaprowadzić porządek w domu. Treść książki została wzbogacona tabelami, listami zakupów i recepturami np. na domowe środki czystości.

Zaletą książki są z pewnością treści uczące, jak przygotowywać własne kosmetyki, środki czystości czy listy podające w zwięzłej formie sposoby na ograniczenie śmieci w poszczególnych pomieszczeniach, np. w łazience zamiana maszynek jednorazowych na takie z wymiennymi żyletkami. Ciekawe jest również całe przedstawienie filozofii zero waste zwłaszcza dla osoby, która jeszcze nie siedzi mocno w temacie. Skłamałabym jednak, gdybym napisała, że książka ta zachęciła mnie do życia w myśl idei zero waste. Tak, jak wcześniej wydawało mi się to tylko trudne, tak teraz, jako osoba szukająca zawsze złotego środka, uważam za przesadę tworzenie ośmiu pojemników na odpady czy zliczanie ilości wyrzuconych śmieci. Zwyczajnie nie mam na to ani chęci ani czasu ani miejsca w mieszkaniu. 🙂 Nie oznacza to jednak, że nie popieram samej idei zero waste – przeciwnie. Uważam, że jest to słuszny kierunek, dlatego używam pojemników na jedzenie, noszę własną bawełnianą torbę na zakupy i skrupulatnie planuję listy zakupów, aby nie wyrzucać jedzenia. Wszystko to traktuję, jako wstęp do dalszych kroków. I w takim sensie mogę polecić tą książkę – jako źródło wiedzy i inspirację do działania. Bo tak, jak wspomniałam wcześniej, ma ona swoje niewątpliwe zalety i może podsunąć Wam pomysły, na które wcześniej nie wpadliście.

 

 

Reklamy

6 uwag do wpisu “wegeBIBLIOTECZKA: Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej

  1. Jak najbardziej zdrowe podejście Ewelinko. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby nie popadać w skrajności. Złoty środek popieram w całości.

  2. Nigdy nie nalezy popadać w skrajnosci. Nie czytalam tej ksiazki -moze się skusze. Natomiast idea zero waste sama w sobie jest ok-trzeba tylko dostosowac ja do wlasnych mozliwosci. A wtedy nie bedziemy się zadreczali,ze nam cos nie wyszlo 🙂

  3. Nie czytałam tej książki, ale bardzo Ci polecam książkę Kasi Wągrowskiej „Życie zero waste” (ukazała się kilka miesięcy przed tą). Kasia podchodzi do sprawy bardzo zdroworozsądkowo, bez fanatyzmu, nie oczekuje, że każdy będzie wszystko robił własnoręcznie (ona sama jest już na wyższym poziomie wtajemniczenia, ale np. jej mąż nie dał się przekonać do niektórych pomysłów – i ona wcale mu swoich wyborów nie narzuca). Ważne też, że jej książka jest pisana z perspektywy człowieka mieszkającego w Polsce, gdzie nie ma dostępu do zerowaste’owych rozwiązań dostępnych w bardziej zaawansowanych ekologicznie krajach. Kasia pisze o codziennych wyborach, kompromisach, sukcesach i porażkach, dyskusjach z paniami ze stoisk z nabiałem, które nie bardzo chcą pakować ser do jej własnego pojemnika, i o dzieciach, którym czasem trudno odmówić batonika w folijce. Słowem: jest życiowo 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.