Świadoma Konsumpcja

Jest nas coraz więcej i mamy coraz większe potrzeby. Kupujemy na potęgę: jedzenie, ubrania, elektronikę, środki czystości… Żeby nadążyć z produkcją, niejednokrotnie firmy obniżają jakość produktów, stawiając ponad wszytsko ilość i jak najniższy koszt. I ten właśnie problem poruszony został w kolejnej odsłonie kampanii OdNowa.Punkt Krytyczny.

 

Więcej zakupów = więcej śmieci

To, że kupujemy coraz więcej ma swoje konsekwencje. Nie tylko obniża się jakość produktów, które są niemal jednorazowe, np. buty czy ubrania, ale też wzrasta ilość produkowanych śmieci. Bo jeśli coś szybko się psuje, to ląduje za chwilę w koszu. Nie wspominając o tym, że przez to wydajemy też więcej pieniędzy – częściej musimy kupować nowe rzeczy, które też wkrótce się zużyją. I znów je wyrzucimy. Zataczamy błędne koło, czego efektem jest 3,5 miliona (!) ton śmieci dziennie!

Bea Johnson, która od kilku lat żyje według zasady zero waste (i wydała też książkę na ten temat), podpowiada, że warto podzielić rzeczy według następujących kryteriów:
– takie, z których możemy zrezygnować
– takie, które możemy zredukować
– takie, których możemy użyć ponownie
– takie, które możemy recyklingować
– takie, które możemy kompostować

Tajemnica tkwi w odzyskiwaniu i ponownym wykorzystywaniu odpadów. W ten sposób możemy ograniczyć ilość śmieci. A jeśli każdy zacznie od własnego „podwórka”, to w skali roku i całej planety mogą to być naprawdę ogromne oszczędności energii (której potrzebujemy, żeby gromadzić i spalać śmieci).

Ze swojej strony mogę Wam jeszcze podpowiedzieć, że na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać. Weźmy na przykład buty. Sama ostatnio kupiłam buty, które wytrzymały kilka miesięcy! Po tym czasie nie nadawały się do niczego. Postanowiłam więc, że kolejną parę butów kupię rozsądnie – wybiorę dobry materiał i solidne wykonanie, nawet jeśli to oznacza, że więcej zapłacę. Jeśli coś się z nimi stanie, pójdę do szewca, żeby spróbować je naprawić. Teoretycznie, na początku zapłacę więcej, ale w ten sposób zmniejszę ryzyko, że za jakiś (niedługi) czas będę musiała znów odwiedzić sklep obuwniczy.

Ubrania, których już nie nosicie, możecie przekazać komuś, komu się przydadzą lub…samodzielnie przerobić (ewentualnie zlecić przeróbki krawcowej).

Zapisz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.