Klimat się zmienia

Nie ma wątpliwości, że klimat się zmienia. Choć niektórzy polemizują z tym, czy to nasz problem, to trzeba sobie powiedzieć jasno: za zmiany klimatyczne w dużej mierze odpowiada człowiek i również na człowieka te zmiany klimatyczne wpłyną. A ponieważ każde działanie najlepiej zacząć od poznania problemu, polecam Wam materiały przygotowane w ramach kampani OdNowa. Punkt Krytyczny.

Drastyczne zmiany klimatu

Przez tysiące lat oceany i lądy emitowały do atmosfery dwutlenek węgla. Nie wpływało to jednak drastycznie na klimat, ponieważ równocześnie te same oceany i lądy pobierały dwutlenek węgla w porównywalnej ilości. Ta równowaga pozwalała zachować stabilność klimatu. I tak byłoby pewnie nadal, gdyby nie rewolucja przemysłowa, za którą stoi człowiek. W ciągu stu lat spalanie paliw kopalnych spowodowało zwiększenie emisji dwutlenku węgla o 1/3, a temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o 1 stopień. To zbyt duże zmiany w zbyt krótkim czasie. Cierpią na tym organizmy żywe, które razem z nami zamieszkują planetę. Zmiany klimatu powodują też częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych: powodzi, suszy, gradobicia, trąb powietrznych.

Co możemy zrobić?

Zacznijmy od traktowania problemu naprawdę poważnie. Ratunkiem dla naszej planety jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ale jak? Podam Wam przykłady:

  • Obniżenie temperatury w domu – kaloryfery rozkręcone do maksymalnej temperatury być może są źródłem przyjemnego ciepła dla nas, ale dla środowiska to ogromne obciążenie. Nie wspomnę o tym, że zbyt ciepłe powietrze w mieszkaniu nie służy też naszemu zdrowiu.
  • Pralka załadowana do pełna – nie wstawiajcie prania, jeśli w bębnie znajdują się dwie bluzki. Lepiej poczekać dwa dni i dorzucić więcej rzeczy.
  • Rower zamiast samochodu – oczywiście, gdy jedziemy daleko, trudno jest zastąpić cztery kółka dwoma, ale żeby podjechać do sklepu po drobne zakupy czy dostać się do znajomych, można skorzystać z bardziej ekologicznego transportu.

 

 

Zapisz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.