Historia od kuchni: Brokuł

Dziś opowiem Wam o warzywie kontrowersyjnym. Może nie tak bardzo jak gorzka brukselka, ale również dzielącym smakoszy na tych, którzy go kochają bądź nienawidzą, bo w dzieciństwie był im na siłę wpychany do ust. Przed Wami brokuł.

Jeśli spojrzymy na świat globalnie, można zaryzykować tezę, że jest on naszym, rodzimym warzywem – jego ojczyzną są okolice Morza Śródziemnego, mowa więc o rodowitym Europejczyku. Najprawdopodobniej pierwsze jego uprawy pojawiły się na terenie Cypru. Ponad 2000 lat temu rozkochał w sobie Imperium Rzymskie, ceniony był tam za wyjątkowy smak, ale też za sam fakt, iż było to pożywienie wówczas unikatowe. To właśnie dzięki łacinie ów przodek kalafiora zyskał sobie nazwę pod którą znamy go do dziś. Miano jego wywodzi się ze słowa brachium, co oznaczało gałąź bądź ramię.

broccoli-166948_960_720

Wędrówka do kolejnych miejsc

Już w XVI wieku warzywo to przestało być tylko regionalnym przysmakiem ludzi południa. W roku 1590 przywiozła je do Francji Katarzyna Medycejska. Wspomnieć przy okazji należy, że to ona, będąc żoną Henryka II Walezjusza, wydała na świat Henryka III Walezjusza, krótkodystansowego króla Polski, który to, używając słów legendarnych T-Raperów znad Wisły bez krztyny elegancji rzucił tron i zwiał do Francji. Odległa od śródziemnomorskich upałów Anglia poznała brokułu dopiero w wieku XVIII. Brokuły znalazły też uznanie u Petera Scheemakersa, klasycystycznego rzeźbiarza z Antwerpii, który je tam przywiózł. W 1724 bohater tego felietonu doczekał się wreszcie naukowej klasyfikacji. Pochylił się nad nim Philip Miller, angielski botanik znany przede wszystkim ze swoich biologicznych publikacji, bardzo bogatych zielników, a także popularyzacji zakładania ogrodów.  Opisał on brokuły jako szparagi włoskie.

Niestrudzonymi propagatorami brokułów stali się Włosi. To oni na początku XIX wieku przywieźli je ze sobą na tereny Ameryki Północnej. Droga do masowej uprawy na Nowym Kontynencie okazała się być jednak daleka, ponieważ nieufni amerykanie na skalę towarową zaczęli uprawiać brokuły dopiero w latach dwudziestych wieku XX. Jednak kariera brokułów w Stanach Zjednoczonych z czasem mocno przyśpieszyła – obecnie jest tam spożywane aż 3,5 kg tego warzywa na głowę rocznie. Uprawy nie są jednak w stanie zaspokoić brokułowego głodu każdego Amerykanina dlatego też zdecydowano się na import z Meksyku.

broccoli-498600_960_720

Choć brokuły są warzywem zrodzonym w cieplejszym, południowym klimacie, dziś uprawiane są niemal na całym świecie. Co ciekawe, wysoką pozycję wśród krajów produkujących go najwięcej znajdują się takie państwa jak Indie i Pakistan. Polska również może pochwalić się wydajnością w zaspokajaniu popytu na ten produkt – z powodzeniem bowiem eksportujemy go  za naszą wschodnią granicę.

Zdrowo zaklasyfikowany

We współczesnej klasyfikacji flory brokuł zalicza się do gatunku kapusty warzywnej – jest zatem krewnym kalarepy, jarmużu czy kapusty włoskiej. Warto jeszcze zaznaczyć iż brokuły jak i część innych kapust warzywnych nie występuje w odmianie dzikiej – jest to wyłącznie roślina uprawna.

Do najbardziej istotnych właściwości zdrowotnych brokułów zaliczają się te antynowotworowe. Zawierają one sulforafan, antyutleniacz utrudniający powstawanie mutacji komórek.. Pamiętać jednak należy, że najlepszym sposobem przygotowania, który pozwala zachować wszystkie wartości brokułu jest blanszowanie w temperaturze 76 stopni. Warzywo to jest ponadto doskonałym składnikiem diety dla osób mających tendencje do chorób wrzodowych. Wspominany sulforafan niszczy bowiem bakterie odpowiedzialne za te dolegliwości. Duża zawartość potasu sprawia również, że brokuły są przydatne osobom chorującym na nadciśnienie.

 

Zobacz przykładowe przepisy:

DSC04558

Naleśniki z beszamelem i brokułem zapiekane z mozzarellą

DSC03439

Brokułowa sałatka z tofu

 

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Historia od kuchni: Brokuł

  1. Pingback: Historia od kuchni: Jarmuż | Wege znaczy pyszne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.