Jak dbać o garnki?

Dobry garnek to już połowa sukcesu w walce o doskonałą, a w przypadku bardziej rozkojarzonych kucharzy, przynajmniej wolną od zapachu spalenizny potrawę. 😉 (nie mogę nie wspomnieć tu mojej przygody z zapomnianym mlekiem —> KLIK) Ale choćbyśmy wydali majątek na najlepsze garnki świata, to nie posłużą nam one zbyt długo, jeśli nie będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1. Nagłym zmianom temperatury mówimy „NIE”
W kuchni normalną rzeczą jest wędrówka naczyń z lodówki na rozgrzany palnik, z gorącej kuchenki pod zimną wodę i tak dalej. Działamy automatycznie i nawet tego nie zauważamy. Tymczasem, taki szok termiczny może spowodować uszkodzenie powłoki garnka, odkształcenie dna lub utratę właściwości użytkowych. Dlatego, z lodówki wyjmujemy garnek wcześniej, aby „złapał” temperaturę pokojową, a przed myciem lub opłukiwaniem wodą, pozwalamy garnkowi wystygnąć.

2. Garnek pełny do połowy…
… lub w innych proporcjach – to akurat jest kwestią przepisu lub osobistych preferencji. Jednak nie powinniśmy stawiać pustego garnka na płomień. Musi znaleźć się w nim coś jeszcze przed rozgrzaniem, np. olej, woda. A gdy już gotujemy naszą potrawę, nie dopuszczamy do całkowitego odparowania wody. Przyczyna jest bardzo prosta – bez płynu w środku, dno garnka przypali się.

3. Płomień na miarę garnka
Wiele osób stawia garnek na płomień, którego wielkość wychodzi poza obręb dna. Jest to prosta recepta na przegrzanie i uszkodzenie tych części garnka, które nie są przystosowane do bezpośredniego kontaktu z płomieniem. Łatwiej też o poparzenie, gdy chwycimy za nagrzany w ten sposób uchwyt garnka.

4. Akcesoria do mieszania
W garnkach mieszamy wykonaną z silikonu, drewna lub plastiku łopatką/łyżką, a potrawę kroimy dopiero po wyjęciu jej z garnka. W przeciwnym wypadku, uszkodzimy powłokę i przez to garnek nie będzie już tak użyteczny, jak wcześniej.

5. Dokładne mycie i odpowiednie przechowywanie
Każdy garnek po użyciu trzeba umyć. Najlepiej zrobić to po wystudzeniu (patrz pkt. 1). Do mycia używamy miękkiej gąbki, wody i detergentu. Chociaż może nas kusić, to nie sięgamy po druciane, twarde czyściki.
Po umyciu, wycieramy garnek ściereczką i chowamy do szafki lub szuflady pamiętając o zabezpieczeniu powierzchni garnka przed kontaktem z innymi naczyniami. W tym celu albo nie ustawiamy innych naczyń na garnku, albo poszczególne naczynia przekładamy warstwą ręcznika papierowego lub płócienną szmatką.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.