Jakie jajka kupować?

Każde jajko kupowane w sklepie posiada  kod, z którego możemy odczytać kilka istotnych informacji, m.in. kraj, z którego pochodzi, producenta, ale przede wszystkim rozmiar i sposób chowu. Te dwie ostatnie cechy mają znaczący wpływ na jakość jajek.

oznakowanie-jajek

Sposób chowu:

  • 0 – ekologiczny
  • 1 – wolny wybieg
  • 2 – ściółkowy
  • 3 – klatkowy

Chów ekologiczny to najlepsza opcja dla kury – biega ona swobodnie i wraca do kurnika wtedy, gdy ma na to ochotę. Pasze, którymi są karmione kury z chowu ekologicznego muszą posiadać certyfikat ekologiczny.

Kury z wolnego wybiegu na noc są zamykane w klatkach, ale w ciągu dnia chodzą po podwórku i zjadają trawę oraz dżdżownice.

Chów ściółkowy charakteryzuje się całodobowym przebywaniem kur w pomieszczeniu. Według przepisów, jeden metr kwadratowy może pomieścić maksymalnie dziewięć kur. To oznacza, że jedna kura otrzymuje ilość miejsca odpowiadającą dwóm kartkom A4. Kury karmione są paszą.

Kury trafiające do chowu klatkowego spędzają całe swoje życie w ciasnych klatkach z innymi nioskami. Taki sposób chowu ma minimalizować koszty i maksymalizować wydajność. Zwierzęta są  w sposób automatyczny karmione paszą oraz stymulowane hormonem wzrostu, przez co wyrabiają 175% normy w ilości znoszonych jajek (w skali roku, w porównaniu do kur żyjących w warunkach naturalnych).

Sposób chowu kur ma znaczący wpływ na jakość jajka. Im bardziej warunki są zbliżone do naturalnych, tym zdrowsze i bardziej wartościowe są jajka.

W swoich przepisach stosuję tylko i wyłącznie jajka o oznaczeniach 0 oraz 1!

rozmiary-oznaczenia-i-kolor-jaj

Rozmiar:

  • S – małe, o wadze poniżej 53g
  • M – średnie, o wadze 53g – 63g
  • L – duże, o wadze 63-73g
  • XL – bardzo duże, o wadze powyżej 73g

Najlepiej jest wybierać jajka w rozmiarze S lub M. Większe rozmiary rzadko są osiągane w pełni naturalnie – aby otrzymać takie jajko, karmi się kury mechanicznie i mało ekologicznie. Oczywiście, każdej kurze może zdarzyć się zniesienie dużego jajka, ale wytłaczanki pełne dorodnych i ciężkich jajek nie są przypadkiem.

Kolejna sprawa to twardość skorupki – im większe jajko, tym cieńsza skorupka. Ma to znaczenie na przykład podczas gotowania. Istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo pęknięcia skorupki, gdy jest ona cienka.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Jakie jajka kupować?

  1. Pingback: Kotlety z jajek | Wege znaczy pyszne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.